חילוט רכוש

חילוט רכוש (Forfeiture) הינה פעולה המבוצעת ע"י גורמי האכיפה השונים בהתאם לצו בית משפט במטרה להקפיא את מצב רכושו של החשוד באופן זמני בשלב הראשוני של החקירה הסמויה, וזאת על מנת שלא לאפשר הברחתו.
השלמת הליך התפיסה הזמני מסתיים בצו חילוט אשר ניתן ע"י בית המשפט בסיום ההליך המשפטי העיקרי (לאחר הרשעת הנאשם), אז יקבע בית המשפט האם להורות על חילוט הרכוש באופן מלא או חלקי.

בישראל מוקנית לבתי המשפט סמכות להורות על תפיסת רכוש וחילוט רכוש וזאת על בסיס הוראות ספציפיות במקורות חקיקתיים שונים, לרבות: פקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש], תשכ"ט-1969, פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973, חוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000, חוק מאבק בארגוני פשיעה, התשס"ג-2003, חוק חילוט רווחים מפרסומים שעניינם עבירות, תשס"ה-2005 ועוד.

מרכיב החילוט מהווה כיום נדבך עיקרי במגמת רשויות האכיפה במדינת ישראל  כחלק ממאבקה בפשיעה המאורגנת והרגילה בהיבט של תקיפה כלכלית. עו"ד רונן רוזנבלום שימש במסגרת תפקידיו השונים  במשטרת ישראל גם כקצין חילוט של יאחב"ל. במסגרת תפקיד זה לקח חלק בחקירות חילוט מורכבות בפרשות מרכזיות בפשיעה הכלכלית.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם

שינוי גודל גופנים
ניגודיות